MODA-TASARIM-TEKSTİL

MODA-TASARIM-TEKSTİL
MODA-TASARIM-TEKSTİL

2 Ocak 2012 Pazartesi

@@@ Iris Apfel 90 lık stil ikonu @@@

Iris Apfel genç, incecik vücut hatlarına ya da pürüzsüz bir tene sahip değil ancak daha önemli bir özelliği var: Kendi tarzı! Kısacık kesilmiş bembeyaz saçları, kocaman yuvarlak çerçeveli gözlükleri, bilezikleri, rengarenk giyimiyle çoğu kadının gıpta ettiği Apfel, başarılı bir işkadını, dekoratör, mücevher tasarımcısı, stil danışmanı. 10 parmağında 10 marifet var!

Ünlü Rus bir terzinin torunu olan Apfel’in babası dekoratör, annesi ise butik işletmecisiydi. Birçok kadının gardırobun karşısına geçip tekrarladığı “Giyecek hiçbir şeyim yok” sözünü Apfel ilk kez sekiz yayında söyledi. Belki de bu söz onun 2005’ten beri dünyanın en ünlü müzelerinde sergilenen gardırobunu oluşturdu. Neredeyse hayatı boyunca giydiği hiçbir kıyafeti atmayan Apfel trendleri de takip etmediğini söylüyor.

MAC için tasarladı

Apfel, New York Üniversitesi’nde sanat tarihi okudu. Gençliğinde Womens Wear Daily, ünlü iç mekan tasarımcısı Elinor Johnson ve illüstratörlerle çalışan Apfel, evlendikten sonra eşiyle birlikte Old World Weavers adlı bir tekstil firması kurdu. Dokuz ABD Başkanı için (Truman, Eisenhower, Nixon, Kennedy, Johnson, Carter, Reagan ve Clinton) Beyaz Saray’ı da dekore eden 90’lık stil ikonu son olarak ünlü kozmetik markası MAC için özel bir koleksiyon hazırladı. Ocak ayında piyasa çıkacak olan 20 parçalık koleksiyon tıpkı Apfel gibi rengarenk.

Onun hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz Eric Boman’ın hazırladığı Rare Bird of Fashion: The Irreverant Iris Apfel adlı kitaba göz atabilirsiniz..

Iris,

- Bir jean pantolona 15 dolardan daha fazla vermeyeceğini söylüyor.

- Moda ikonu olmadığını, trendleri takip etmediğini belirtiyor.

- Dolabından seçilen parçalar 2005 yılından beri farklı şehirlerdeki müzelerde sergileniyor.

- Hayatta, kendini iyi ifade edebilmenin çok önemli bir olgu olduğunu düşünüyor.

- Beyaz Saray'da 9 başkan için dizayn ve restorasyon çalışmaları yaptı.

- Uygun fiyatlı ürünler bulduğunda üzerinde denemiyor, ''üstüme olmasa bile, onları yastık yaparım'' diyor.

- Bir Balenciaga ile yerel kıyafetleri kombinlemenin heyecan verici olduğunu düşünüyor.

- Dolabında mucizeleri saklayan ama günlük hayatında onları giymeye kıyamayan insanları saçma buluyor.

- 90 yıllık hayatında aldığı kıyafetlerin çoğunu saklıyor.


Kısa beyaz saçları, büyük çerçeveli gözlükleri, kırmızı ya da pembe ruju, büyük kolyeleri, bilezikleri, dağınık evi ve zıt renklerdeki muhteşem uyumu yakaladığı giyimiyle Iris Apfel mükemmel bir ilham kaynağı. Butik sahibi bir annenin ve cam, ayna sektöründe bir şirkete sahip olan babanın çocuğu olarak 90 yıl önce dünyaya geldi. New York Üniversitesi'nde sanat tarihi okudu, moda sektöründe dergilerde, illüstratörlerin yanında çalıştı. Kocasıyla kurduğu tekstil firması ''Old World Weavers''da çalışıyor hala. Ayrıca stil danışmanlığı da yapıyor..
Irıs Apfel kendi evinde.

'' Benim için kişisel stilin anahtarı aksesuarlarda yatıyor. Bir arkadaşım büyük gözlüklerimin ve bilekliklerimin benim imzam olduğunu söyledi. Çantalarıma, kemerlerime, bileziklerime bir servet yatırdım ve onlarsız ben bir hiçim çünkü bir aksesuar bütün bir kombinin havasını değiştirebilir.'' - Iris Apfel.90’lık stil ikonu son olarak ünlü kozmetik markası MAC için özel bir koleksiyon hazırladı. Ocak ayında piyasa çıkacak olan 20 parçalık koleksiyon tıpkı Apfel gibi rengarenk.Kısa beyaz saçları, büyük çerçeveli gözlükleri, kırmızı ya da pembe ruju, büyük kolyeleri, bilezikleri, dağınık evi ve zıt renklerdeki muhteşem uyumu yakaladığı giyimiyle Iris Apfel mükemmel bir ilham kaynağı. Butik sahibi bir annenin ve cam, ayna sektöründe bir şirkete sahip olan babanın çocuğu olarak 90 yıl önce dünyaya geldi. New York Üniversitesi'nde sanat tarihi okudu, moda sektöründe dergilerde, illüstratörlerin yanında çalıştı. Kocasıyla kurduğu tekstil firması ''Old World Weavers''da çalışıyor hala. Ayrıca stil danışmanlığı da yapıyor..Kısa beyaz saçları, büyük çerçeveli gözlükleri, kırmızı ya da pembe ruju, büyük kolyeleri, bilezikleri, dağınık evi ve zıt renklerdeki muhteşem uyumu yakaladığı giyimiyle Iris Apfel mükemmel bir ilham kaynağı. Butik sahibi bir annenin ve cam, ayna sektöründe bir şirkete sahip olan babanın çocuğu olarak 90 yıl önce dünyaya geldi. New York Üniversitesi'nde sanat tarihi okudu, moda sektöründe dergilerde, illüstratörlerin yanında çalıştı. Kocasıyla kurduğu tekstil firması ''Old World Weavers''da çalışıyor hala. Ayrıca stil danışmanlığı da yapıyor..
‎90 yaşındaki Iris Apfel ve mücevher tasarımcısı Alexis Bittar.

Iris Apfel'e bakıp ilham almamak mümkün değil.
Sanki hayat enerjisi stiline yansımış gibi gözüküyor, 90 yaşında olmasına rağmen yaptığı işler de bu durumu kanıtlıyor. Geçen senelerde yarattığı mücevher markası olan ''Rara Avis'' onun kendi zevkinin ürünü. Apfel'e göre mücevherler illa değerli taşlarla olmamalı. Bazen sıradışı, değersiz gibi gözüken metal parçaları bile bir kıyafeti çok farklı kılabilir.
Yoox.com e-ticaret sitesi için bir koleksiyon hazırlayan Apfel kendi tasarladığı parçaların bazılarını burda satışa sunuyor..


Hiç yorum yok: